Naučno-stručni skup "Tehnološke inovacije generator privrednog razvoja" PDF Štampa El. pošta
sreda, 24 decembar 2008 10:13
U organizaciji Privredne komore RS, Republičke agencije za razvoj MSP i Saveza inovatora RS održan je 12 - 13. novembra 2008. godine u Banjoj Luci naučno-stručni skup "Tehnološke inovacije generator privrednog razvoja".

Skup je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva nauke i tehnologije RS i Ministarstva civilnih poslova BiH.

Skupu je prisustvovalo ukupno 50 učesnika i gostiju. Od prijavljenih 38, autori su prezentovali 27 naučno-stručnih radova. Izdat je i Zbornik, u kojem su predstavljena 33 rada, a ostali radovi nisu bili u potrebnoj radnoj formi pripremljeni za zbornik. Međutim njihova prezentacija na skupu je bila veoma zapažena, te zaslužuju pažnju da se spomenu. To su sljedeći radovi: Savremeno nastavno sredstvo u obrazovanju, mr Gordana Mitrović i mr Željko Stanković, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja u Beogradu; Tehnologija prerade kestena – film (15 min), Vojislav Đudurović, "Kap po kap", Laktaši; Zaštitnik za infuziju, "A tim": Vukosava Božić, Radmila Perić, Anita Nikolić, Jelena Stojičić i Sonja Lolić, Medicinski centar Banja Luka.

Zbornik ima naučno-stručni karakter, radovi su plod najnovijih saznanja i rješenja iz oblasti: primjene solarne i dr. alternativnih oblika energije, primjene tehnoloških inovacija (poljoprivreda, energetika, građevinarstvo, mašinstvo, informatika i dr. ), ekonomije, ekologije, zaštite intelektualne svojine i dr.

Zbornik sadrži veoma koristan materijal, neophodan za obogaćivanje saznanja iz problematike stvaranja, primjene i zaštite tehnoloških inovacija, te njihovog uticaja na privredni i društveni razvoj.

Skup je, prigodnom besjedom otvorio pomoćnik ministra za nauku i tehnologiju Gordan Vukelić. Skupu su se obratili pozdravnim govorima: akademik Miroslav Lambić, "SRBIJA SOLAR" - Zrenjanin, Milovan Bajić - predsjednik Saveza inovatora RS, Anđelko Glavašević - potpredsjednik Saveza pronalazača Srbije i generalni sekretar Saveza pronalazača Vojvodine i akademik SAIN dr Savo Bojović.

Radovi predstavljeni u Zborniku su recenzisani i redakcijski uređeni, ali, za iznesene podatke, njihovu originalnost i vjerodostojnost, odgovornost snose autori.