Realizacija 10. međunarodne izložbe "INOST MLADIH 2008" PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 28 april 2008 14:42
"INOST MLADIH 2008", deseta po redu međunarodna izložba ideja, inovacija i stvaralaštva mladih u Banja Luci bila je posve}ena borbi za zdaviji, sigurniji i bolji život na planeti - pod geslom "Inovacijama za sigurniju, zdraviju i ljepšu čovjekovu okolinu". Izložba je bila posvećena i Danu grada Banja Luke.

Na izložbi je učestvovalo oko 520 autora sa 311 eksponata. Od gostiju su učestvovali:
  • Savez pronalazača Srbije,
  • Hrvatski savez inovatora
  • Asocijacija inovatora BiH
  • Udruženje za naučno-tehnički odgoj mladih BiH
  • Jedna firma iz Austrije

Po prvi put učesnici su bile i veoma značajne institucije za inovatorstvo, i to:
  • Institut za zaštitu intelektualne svojine BiH
  • Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduze}a Republike Srpske
  • Gradska razvojna agencija Banja Luke
  • Privredna komora Republike Srpske
  • Privredna komora regije Banja Luka
  • Univerzitet u Banja luci.

Pokrovitelji izložbe su bili:
  • Ministarstvo nauke i tehnologije u Vladi Republike Srpske
  • Ministarstvo prosvjete i kulture u Vladi RS
  • Grad Banja Luka
  • Banjalučki Velesajam.

Izložbu je zvanično otvorio pomoćnik Ministra nauke i tehnologije, gosp. Gordan Vukelić, a prisutne je u ime Grada pozdravio zamjenik Gradonačelnika, gosp. Jasmin Komić.

Za ocjenjivanje radova i dođelu priznanja pobrinuo se Međunarodni `iri od 17 ~lanova, kome je predsjedavao prof. dr Dušan Šuščević.

Žiri je na osnovu usvojenih kriterija dodijelio ukupno 74 plakete, 6 nov~anih nagrada (5000 KM), dva učila (1000 KM) i 38 specijalnih priznanjai zahvalnice.

Od nagrađenih navodimo sljedeće:
1. NAJBOLjI NASTAVNICI-MENTORI
  • Dušanka Dobrijević, OŠ" Petar Kočić", Prijedor
  • Aleksandar Babić, OŠ" Branko Ćopić", Banja Luka
  • Milanka Kalamanda, prof., Srednjoškolski centar "Nikola Tesla", Kotor Varoš
  • Predrag Panić, prof., Elektrotehnička škola, Prijedor
2. NAJBOLjA OSNOVNA ŠKOLA
  • Osnovna škola "Branko Ćopić", Banja Luka
3. NAJBOLjA SREDNjA ŠKOLA
  • Elektrotehnička škola, Prijedor
4. NAJBOLjA INOVACIJA NA "INOSTU 2008"
  • "Automatski sistem za simulaciju padavina i suzbijanje grada", projekat Mr Zdravka Špirića iz Banja Luke
5. INOVATOR 2007
  • Marko Lukić, koji se u svoje lično ime i u ime svih nagrađenih zahvalio organizatoru, inovatorima, institucijama i svim ostalim učesnicima.

U toku izložbe "INOST MLADIH 2008" realizovan je i Seminar o zaaštiti intelektualnog vlasništva, a u organizaciji predstavnika Evropske Unije za razvoj infrastrukture za zaštitu intelektualne svojine u BiH i Privredne komore RS. U radu Seminara učestvovali su predstavnici Ministarstava Vlade RS, Carine, Tržišne inspekcije, Direkcije za indirektno oporezivanje, Privrednih komora, Instituta za zaštitu intelektualnog vlasništva u BiH, pojedinih preduzeća i članovi Saveza inovatora RS.