36. Međunarodna izložba "PRONALAZAŠTVO – BEOGRAD 2021" PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 01 mart 2021 10:07

U Beogradu je od 01. do 03. juna 2021. godine, u Atrijumu Etnografskog Muzeja, Studentski Trg 13, održana 36. Međunarodna izložba pronalazaka, novih tehnologija i industrijskog dizajna „PRONALAZAŠTVO – BEOGRAD 2021“ i u okviru te Izložbe „5. KUP NACIJA MLADIH INOVATORA – BEOGRAD 2021“.

Na izložbi je učestvovalo 10 zemalja sa 57 eksponata. Republiku Srpska je učestvovala sa 5 eksponata za koje je osvojila 6 priznanja (1-pehar, 3-zlatne plakete, 2-srebrne 1-bronzana).

Organizator izložbe bio je Savez pronalazača Beograda (neprekidno od 1980. godine). Izložba je organizovana i uspjšno realizovana u veoma teškim uslovima prouzrokovanim pandemijom COVID-19.

Sadržaj i način prezentacije na izložbi izazivao je veliko interesovanje. Ova godina je posvećena 142. godina od rođenja Milutina Milankovića, 96-oj godini postojanja Saveza, XXXVI izložbi i 41. godini kreativnog i inventivnog prezentovanja beogradskih, srpskih i svetskih pronalazaka, novih tehnologija i industrijskog dizajna. Takođe, u nazad tri godine u Srbiji su proglašene za podsticaj preduzetništva.

Priznanja su su dodjeljena za sljedeće eksponate i njihove autore:
  1. Pehar 5. Kup nacija i zlatna plaketa: Pokretni robot NP02-Real. Nađa Popović i Miroslav Popović, JU Elektrotehnička škola Prijedor.
  2. Zlatna plaketa: Aplikacija "eMedicaLab". Bojana Panić, Milica Kecman, Sandra Gašić, Relja Vranješ, Lazar Tučić i Đorđe Ristić. JU Medicinska škola Banja Luka i Gimnazija Banja Luka. Mentori: dr Daliborka Savčić, prof. Sanja Tarlać i prof. Marina Marinković
  3. Zlatna plaketa: Kapsule od liofiliziranog srijemuša, Jelena Pušac Broćilović, Savez inovatora RS.
  4. Srebrna plaketa: Logička igrica "FLIPER". Aleksandar Babić, Savez inovatora RS.
  5. Bronzana plaketa plaketa: Teslin hibridni rotacioni motor sa unutrašnjim sagorjevanjem. Zoran Vujinović, Savez inovatora RS.
Posebna priznanja sa plaketama od Ruske federacije uručena su predstavnicima Republike Srpske, Danilović Milenku i Pašić Ljubiši.

Savez inovatora Republike Srpske uručio je Priznanje sa zlatnom plaketom Savezu pronalazača Beograda za ČETRDESET GODINA IZLOŽBI SAVEZA PRONALAZAČA BEOGRADA „PRONALAZAŠTVO BEOGRAD“, na čemu se posebno zahvalio mr Đuro Borak, predsednik Saveza pronalazača Beograda.

36. Međunarodna izložba PRONALAZAŠTVO – BEOGRAD 2021 36. Međunarodna izložba PRONALAZAŠTVO – BEOGRAD 2021 36. Međunarodna izložba PRONALAZAŠTVO – BEOGRAD 2021 36. Međunarodna izložba PRONALAZAŠTVO – BEOGRAD 2021 36. Međunarodna izložba PRONALAZAŠTVO – BEOGRAD 2021 36. Međunarodna izložba PRONALAZAŠTVO – BEOGRAD 2021