Obilježen 10. jul, rođendan Nikole Tesle PDF Štampa El. pošta
petak, 13 jul 2018 18:08

Savez Savez inovatora Republike Srpske i Udruženje inovatora grada Banja Luka tradicionalno su obilježili 10. jul, rođendan velikog srpskog naučnika Nikole Tesle i to obavljanjem pomena Tesli u Sabornom hramu Hrista Spasitelja, polaganjem vijenaca pored biste Tesle kod zgrade Elektrokrajine Banja Luka, uz prigodan kuturno-umjetnički program i dodijelu priznanja zaslužnim pojedincima i organizacijama.

Učenica Gimnazije Banja Luka nadahnuto je recitovala pjesmu "Nikoli.Tesli" od Desanke Maksimović.

Kamerni duo Aleksandra Pereula (violina) i Sandra Santrač (gitara), nastavnice Muzičke škole "Vlado Milošević" Banja Luka, izvele su dvije muzičke numere: "Tamo daleko" i "Kreće se lađa Francuska", koje prisutne nisu ostavile ravnodušnim.

Manifestacija je organizovana u saradnji sa Elektrokrajinom Banja Luka i Savezom radio-amatera Republike Srpske i Radio-klubom "Nikola Tesla" E74BYZ iz Banja Luke.

PLAKETE za poseban doprinos razvoju inovatorstva i preduzetništva u Republici Srpskoj a povodom obilježavanja jubileja 20. Međunarodne izložbe ideja, inovacija i stvaralaštva „Inost mladih 2018" dodjeljene su:
  • Ministarstvu nauke i tehnologije Republike Srpske
  • Gradu Banja Luka - Odjeljenju za obrazovanje, zdravstvo, omladinu i sport
  • Radio televiziji Republike Srpske

ZAHVALNICE:
  • Centar za motorna vozila Banja Luka
  • Telding d.o.o. Banja Luka

Plakete i zahvalnice je uručio prof. dr Milan Đudurović, predsjednik Skupštine Saveza inovatora Republike Srpske.

Medalje su uručene uspješnim inovatorima koji su ostvarili zapažene rezultate i osvojili 13 medalja tokom učešća u 2018. godini na međunardnim izložbama u Moskvi, Beogradu i Trinecu-Češka Rapublika.

MEDALjE su dodjeljene:
  • 4 zlatne, na Moskovskom salonu ''Arhimed''2018 (5-8.04.2018.)
  • 3 zlatne i 2 srebrne na Međunarodnoj izložbi "Invent arena" Trinec-2018, Češka Republika (20-22.06.2018.)
  • 2 zlatne, 1 srebrna i 1 bronzana na ''Pronalazaštvo Beograd 2018'' (7-11.05.2018.):
    • prof. dr Đudurović Milanu, Prijedor – 1 zlatna medalja za eksponat "Rotacioni motor promenljive radne površine PRP-KKROMUS"
    • Vujanić Nemanji, B. Luka – 3 zlatne medalje za eksponat "Govorni automat"
    • Dragan Bunjevac i Ratko Vasić, Gradiška – 4 zlatne medalje za eksponat Hidroelektrični prekidač bojlera za zagrijavanje vode.
    • Simić Jovanu, Banja Luka – 1 zlatna i 2 srebrne medalje za eksponat "Nosač reklame – fleksibilni"
    • Benković Joži, BanjaLuka – 1 srebrna i 1 bronzana medalje za eksponat "Brza i lagana motika".

Savezu inovatora RS, dodjeljena su posebna priznanja od Moskovskog salona "Arhimed 2018" i na Međunarodnoj izložbi "Invent arena" Trinec-2018.

Medalje nagrađenim autorima je uručuio zamjenik predsjednika Saveza inovatora RS Milenko Danilović, dipl.ing.

Obilježavanje 10. jula rođendana Nikole Tesle Obilježavanje 10. jula rođendana Nikole Tesle Obilježavanje 10. jula rođendana Nikole Tesle Obilježavanje 10. jula rođendana Nikole Tesle Obilježavanje 10. jula rođendana Nikole Tesle Obilježavanje 10. jula rođendana Nikole Tesle