Obilježavanje 160 godina od rođenja Nikole Tesle PDF Štampa El. pošta
nedelja, 10 jul 2016 10:07

Savez inovatora RS i Udruženje inovatora grada Banja Luka organizovali su svečano obilježavanje godišnjice rođenja Nikole Tesle u Banja Luci08. jula 2016. i to obavljanjem pomena Tesli u Sabornom hranu Hrista Spasitelja, polaganjem vijenaca i cvijeća pored biste N.Tesle kod zgrade Elektrokrajine Banja Luka i otvaranjem izložbe "TESLA" u Domu omladine Banja Luka.

Otvaranje izložbe je obavljeno uz prigodan kulturno-umjetnički program sadržan od dvije recitacije i muzičkog priloga posvećenih Tesli.

Recitacitovani su prvonagrađeni radovi OŠ i SŠ: "ŽIVOT I DJELO NIKOLE TESLE", učenice Valentine Todorović iz OŠ "Milan Ilić-Čiča Šumadijski", Han Pijesak i "MONOLOG NIKOLE TESLE" učenice Lidije Nožanić, gimnazije CSŠ "Petar Kočić" Srbac.

Kamerni duo iz Muzičke škole "Vlado Milošević" Banja Luka: Aleksandra Pereula (violina) i Sandra Santrač (gitara) nadahnuto je izveo muzičke numere: "Tamo daleko" i "Kreće se lađa Francuska" i …

Izložbu jeuz prigodnu besjedu otvorila Biljana Vojvodić, pomoćnik ministra za nauku i tehnologiju. koja je pri tome istakla je da je resorno ministarstvo sa zadovoljstvom podržalo ovu izložbu.
"…Ministarstvo podržava rad Saveza inovatora Republike Srpske i drugih organizacija inovatora, kao i inovatore pojedince. U sklopu toga je organizovana i ova izložba kao i niz drugih manifestacija koje priprema Savez inovatora povodom 160 godina od Teslinog rođenja. Prošle sedmice je ovim povodom održana izložba i u Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske".

Predsjednik Saveza inovatora RS zahvalio se pokroviteljima izložbe koji su pomogli realizaciju izložbe a posebno autorima izložbe, kao i kompaniji Elektroprivrede Banja Luka sa kojom Savez zadnjih 10 godina zajedno obilježava Dan rođenja NikoleTesle.

Otvaranju su prisustvovali i predstavnici Grada Banjaluka, kompanije"Elektrokrajina" Privredne komore RS, Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća, Instituta za zaštitu intelektualne svojine BiH, Gradske razvojne agencije, i drugi.

Izložba obuhvata život, naučno-istraživački rad i dostignuća Nikole Tesle, koji su na efektan način prezentovani na 35 banera. Izložba je koncipirana da se može lako prenositi i postaviti i u druge gradove Republike Srpske, što je i namjera organizatora.

Pored izložbe prezentovane na banerima, posjetioci mogu vidjeti brodić na daljinsko upravljanje koji su radili učenici Tehničke škole, dron za geodetska računanja i snimanja koji su napravili učenici Građevinske škole i Teslin transformator Škole učenika u privredi.

Izložba će trajati do 17. jula 2016., termin za posjetu je od 10 do 20 časova.