Prijem u Ministarstvu nauke i tehnologije za učesnike 29. Međunarodnog festivala inovacija, znanja i stvaralaštva TESLA FEST 2015. PDF Štampa El. pošta
sreda, 04 novembar 2015 13:39
Ministar nauke i tehnologije Jasmin Komić primio je 04.11.2015. godine predstavnike Saveza inovatora Republike Srpske i inovatore koji su na proteklom Tesla festu u Novom Sadu osvojili ukupno 45 priznanja.

Pozdravljajući uspješne inovatore, ministar Komić je istakao da Srpska ima izuzetan inovativni potencijal u mladim ljudima, te da je znanje strateško opredjeljenje i šansa Republike Srpske. Komić je naglasio da Srpska može da bude partner na svjetskom nivou svim onim kompanijama u kojima inovativnost dolazi do izražaja.

"Međutim, kod nas je smanjen broj preduzeća koja preduzimaju inovativne aktivnosti. Inovativna preduzeća su prije svega velika preduzeća, a mi takvih gotovo da nemamo. Inovacije podižu konkurentnost privrede, omogućavaju novo zapošljavanje i efikasnost u radu i poslovanju, a Ministarstvo godišnje izdvaja oko 150.000 KM za inovatorstvo" - rekao je Komić.

Sredstva za primjenu inovacija, smatra Komić, treba da izdvajaju ne samo Ministarstvo nauke i tehnologije, nego i Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva, kao i Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća.

Predsjednik Saveza udruženja inovatora Republike Srpske Milovan Bajić rekao je da ova organizacija okuplja osam udruženja, te da je sve više mladih koji se učlanjuju u udruženja. On je istakao da su mladi inovatori iz Republike Srpske na "Tesla festu" osvojili 45 nagrada i priznanja, od čega osam zlatnih medalja, te deset prvih nagrada.

Mladi inovator iz Banjaluke Aleksandar Ćurguz (učenik OŠ "Aleksa Šantić" Banja Luka, sada učenik Gimnazije Banja Luka) osvojio je prvu nagradu na ovom festivalu za inovaciju Pancirna ploča, u oblasti terminalne balistike i lične zaštite.

"Ideja je proizašla iz rasprave sa prijateljima i porodicom o tome da li se pancir može napraviti kod kuće i po kojoj cijeni. Shvatio sam da se to može napraviti od materijala koji svako ima, odnosno od keramike kao osnovnog materijala, koji lomi metak i kompozitnog materijala koji zaustavlja dalje probijanje" - objasnio je mladi inovator.

Prijem za učesnike 'TESLA FEST-a 2015' Prijem za učesnike 'TESLA FEST-a 2015'