Naučni skup "Tehnološke inovacije - generator privrednog razvoja" PDF Štampa El. pošta
sreda, 12 novembar 2014 20:31
U organizaciji Privredne komore Repubike Srpske, Saveza inovatora Republike Srpske i Republičke agencije za mala i srednja preduzeća, realizovan je 4. Međunarodni naučno-stručni skup "Tehnološke inovacije – generator privrednog razvoja". Skup je pozdravio i otvorio Ministar nauke i tehnologije prof. dr Jasmin Komić. Skupu je prisustvovalo 50 učesnika i gostiju. Prijavljeno je 32 rada od kojih je na skupu je prezentovano njih 20.

Zemlje Balkana imaju potencijal za tehnološke inovacije, ali se suočavaju sa nedovoljnim ulaganjem u ovu oblast, koja treba da bude imperativ, jer predstavlja investiciju za budućnost, rečeno je na otvaranju ovog naučnog skupa u Banjaluci.

Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske Jasmin Komić rekao je da zajedničkim naporima takozvanog "tripl heliksa", koji čine akademska i poslovna zajednica i organi vlasti, inovativnost treba učiniti jednom od odrednica privrednog razvoja. On je naveo da, prema Forbsovoj listi, 20 najvećih svjetskih kompanija u auto-industriji, zdravstvenoj zaštiti i informaciono-komunikacionim tehnologijama godišnje izdvajaju više od 150 milijardi dolara za istraživanje i razvoj.

"Preduzeća u 17 odsto slučajeva smatraju da inovacije još ne nalaze dovoljno mogućnosti za komercijalizaciju na našem tržištu. Uvjeren sam da je na tom planu potrebno još izdvajanja da bi išli naprijed", rekao je Komić. On je podsjetio da Ministarstvo, u okviru svojih programskih aktivnosti, podržava Savez inovatora i manifestacije poput "Inosta mladih", ali i obavlja statistička praćenja, te da je potpisnik i regionalne strategije za inovacije.

"Ministarstvo raspolaže grantom kojim pomaže inovatore da svoje inovacije prije svega predstave, a uz pomoć Inovacionog centra Banjaluka spajamo kreatore inovacija sa onima koji bi trebalo da ih komercijalizuju", precizirao je Komić. Prema njegovim riječima, za nova tehnološka rješenja postoji apsorpciona moć domaće privrede, a u suprotnom, inovatori odlaze u inostranstvo, tako da se pozitivni efekti na indirektan način vraćaju domaćoj privredi.

On je za decembar najavio i četvrto takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju, koje bi trebalo da pomogne da domaći inovatori pronađu svoje mjesto u privredi.

Direktor Sektora granskih djelatnosti u Privrednoj komori Pero Ćorić rekao je da su tehnološke inovacije imperativ, ne samo u nabavci savremene opreme, već i u organizaciji i marketingu. On je podsjetio da su mnoga domaća preduzeća, radeći za strane kompanije, uviđela da samo putem inovacija mogu da budu konkurentna. Prema njegovim riječima, nema bojazni da će tehnološke inovacije zamijeniti radnike, ali je potrebno da kreativni dio proizvodnje bude izraženiji.

Predsjednik Saveza inovatora Republike Srpske Milovan Bajić rekao je da je na četvrti naučni skup "Tehnološke inovacije - generator privrednog razvoja" pristiglo oko 30 naučnih radova i da na njemu učestvuju gosti sa čitavog prostora bivše Jugoslavije. On je dodao da Savez inovatora danas proslavlja 10 godina rada i da u ovom trenutku radi sa osam granskih udruženja, te da uspješno sarađuje sa lokalnim i republičkim institucijama.

"Imamo sopstvenu manifestaciju 'Inost mladih', koja se održava u aprilu, kao i projekte posvećene jubilejima naših velikana Nikole Tesle, Mihajla Pupina i Milutina Milankovića, te projekat 'Inovativnost i preduzetništvo mladih'", rekao je Bajić.

Prema njegovim riječima, članovi Saveza imaju niz uspješno realizovanih inovacija, među kojima je tehnološka inovacija Vakum presa inovatora Zvjezdana Višta iz Doboja, projekat vjetrenjača za proizvodnju električne energije iz Kotor Varoša, na osnovu kojeg su inovatori formirali i sopstveno preduzeće sa njemačkim partnerima i dr. Bajić je rekao da inovatori imaju podršku Saveza u izradi tehničke dokumentacije, prototipa i predstavljanju ideje na sajmovima, dok Ministarstvo nauke i tehnologije daje podršku organizacijama i inovatorima dodjeljivanjem podsticajnih sredstva.

Inovator iz Beograda Zoran Petrašković rekao je da će na današnjem skupu predstaviti tehnologiju za kontrolu ponašanja i poboljšanje sigurnosti objekata u seizmičkim uslovima, koja se koristi na četiri kontinenta. "Ova tehnologija koristi se za povećanje zaštite i sigurnosti istorijskih objekata, objekata od posebnog značaja, kao i za građenje novih energetski efikasnih objekata povišene sigurnosti", precizirao je Petrašković.

On je dodao da su Srpska akademija izumitelja i naučnika, čiji je predsjednik i Savez pronalazača Beograda dali najveće priznanje za doprinos u razvoju inovativnosti u regionu dodijelili Savezu inovatora Republike Srpske, koji ostvaruje značajne rezultate u radu sa mladima.

"Mislim da u tom smislu Savez inovatora Republike Srpske prednjači i mi iz Srbije mogli bismo da u tom sektoru mnogo da naučimo", rekao je Petrašković.

Radovi će biti predstavljeni u Zborniku radova, a učesnicima će biti dodjeljeni certifikati. Skup je bio posvećen 160. godišnjici Mihajla Pupina Idvorskog, 40. godišnjici organizovanog inovatorstva u regiji grada Banja Luke i 10. godišnjici Saveza inovatora Republike Srpske. Povodom navedenih jubileja uručene su plakete institucijama iz Republike Srpske, međunarodnim organizacijama i pojedinim firmama koji su dali poseban doprinos za razvoj inovatorstva u Republici Srpskoj. Povodom navedenih jubileja Savez je izdao i Bilten ''Tehnološke inovacije generator privrednog razvoja'' u kojem su prezentovani radovi sa apstraktima iz zbornika prethodno održana tri naučno-stručna skupa.