Drugi Festival nauke PDF Štampa El. pošta
nedelja, 18 novembar 2012 16:26
Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske prof. dr Jasmin Komić otvorio je 07. novembra 2012. godine u Banskom dvoru Kulturnom centru u Banjoj Luci drugi Festival nauke. Festival je organizovalo Ministarstvo nauke i tehnologije Republike Srpske, a pomogli su Centar za promociju nauke iz Beograda, Institut "Mihajlo Pupin" Beograd, Savez inovatora Republike Srpske i visokoškolske ustanove Republike Srpske.

Ministar Komić je ovom prilikom izjavio da je namjera Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske da se ovim festivalom podstakne i zainteresuje mašta posjetilaca, te motiviše istaživački rad učenika osnovnih i srednjih škola Republike Srpske. "Nauka je jedan od osnovnih pokretača razvoja i u društvu joj treba obezbijediti mjesto koje zaslužuje", poručio je Komić.

U okviru drugog Festivala nauke ministar nauke i tehnologije Republike Srpske prof. dr Jasmin Komić otvorio je, zajedno sa predsjednikom Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske (ANURS) akademikom Rajkom Kuzmanovićem, Laboratoriju za solarnu elektranu u ANURS koja je rezultat višegodišnjeg rada na naučnoistraživačkim projektima iz oblasti alternativnih – obnovljivih izvora energije.

Institut "Mihajlo Pupin" iz Beograda predstaviio je dva napredna robota: humanoidni robot Nao i robotizovano vozilo Rover, koji su pobudili veliku pažnju posjetilaca a posebno najmlađih. Posjetioci su vidjeli i Van de Grafov generator, Teslin transformator, klupu Žukovskog, influentnu mašinu, magnetizam i njegova svojstva, vakuum pumpu...

Savez inovatora je predstavio neke od eksponata koji su izazvali izuzetno interesovanje posjetilaca. Predstavljeni su:
  • Sistem za modifikaciju vremena, Mr Zdravko Špirić, Udruženje inovatora grada Banja Luka
  • Ribarski točak-rola "Vrbas", Joža Benković, Udruženje inovatora grada Banja Luka
  • Uređaj za proizvodnju vodonika, Slaviša Tatić, Udruženje inovatora grada Banja Luka
  • Gitarijsko pojačalo (lampaš), Haris Arnautović i Nikola Marin, Elektrotehnička škola Prijedor
  • Zaštita dvobrzinskog trofaznog asinhronog motora, Marko Vrhovac i Nemanja Jović, Elektrotehnička škola Prijedor
  • Gradski zvonik, Marko Vrhovac i Nemanja Jović, Elektrotehnička škola Prijedor
  • Kamera obskura (Camera obskura 0,5 m2), Nemanja Ostović i Andrea Radujković, Tehnološka škola Banja Luka
  • SOLARIO – ekološka robotizovana platforma, Mirza Ramičić, Panevropski Univerzitet Apeiron, Banja Luka
  • Informacioni sistem o dolasku urban autobusa na definisane staniceRajko Gojković, Panevropski Univerzitet Apeiron, Banja Luka.

U okviru Festivala nauke u Vijećnici Banskog održana su naučno-popularna predavanja, dok je u Tržnom centru "Merkator" bilo upriličeno "5 minuta sa naučnikom", sa:
  • dr Jovanom Miloševićem, naučnikom uključenom u istraživanje CERN-a,
  • Slobodanom Bubnjevićem, fizičarom, novinarom časopisa "Vreme" i "National Geographic Srbija",
  • Kostom Jovanovićem, inženjerom modeliranja i upravljanja čovjekolikim robotima i
  • Krešimirom Mišakom, naučnom novinaru i urednikom emisije "Na rubu znanosti".

Nakon ovog događaja održana su predavanja u Vijećnici Banskog dvora Kulturnog centra, koja su naišla na ogromno interesovanje banjolučke publike.

Festival nauke završen je Svečanom akademijom u Koncertnoj dvorani Banskog dvora, pri čemu su dodijeljene nagrade za najbolje studente istraživače, najbolju naučnu knjigu, najbolji naučni časopis i najbolju naučnoistraživačku organizaciju.

Elektrotehnički fakultet banjolučkog Univerziteta proglašen je, na drugom Festivalu nauke u Banjoj Luci, najboljom naučno-istraživačkom organizacijom u Republici Srpskoj u protekloj godini.

Za najbolju naučnu knjigu u Republici Srpskoj proglašena je "Demografski gubici u BiH od 1992. do 2011. godine" prof. dr Steve Pašalića, a za najbolji naučni časopis "Zbornik radova Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu".

Najbolji studenti istraživači u prvom ciklusu studija su Dejan Radaković u oblasti medicine i Sonja Marković u oblasti muzike, na drugom ciklusu Miodrag Vidaković u matematici i inženjerstvu, dok je na trećem ciklusu studija priznanje pripalo Vladimiru Kovaču u oblasti vizuelne komunikacije i arhitektonske grafike.

Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske prof. dr Jasmin Komić istakao je da je velika posjećenost u tri dana festivala pokazala da je on ispunio cilj podizanja svijesti o značaju nauke u društvu i da je njegova poruka shvaćena na pravi način.

„Pred nama su mnogi izazovi koji će odrediti tokove razvoja društva i da bismo odgovorili na njih potrebno je kontinuirano njegovati naučne aktivnosti“, rekao je ministar Komić na Svečanoj akademiji u Banskom dvoru Kulturnom centru u Banjoj Luci.

Drugi Festival nauke Drugi Festival nauke Drugi Festival nauke Drugi Festival nauke Drugi Festival nauke Drugi Festival nauke