У Новом Саду од 12. до 15. октобра одржан је Међународни фестивал иновација, знања и стваралаштва ТЕСЛА ФЕСТ 2018.
Више од 120 излагача проналазача, младих талената, истраживача, школа, института, факултета и предузетника из земље и иностранства (око 10 земаља), саоко 400 иновација, проналазака и радова, учествовало је у овогодишњем Тесла фесту.
У оквиру "Теслафеста" одржано је и такмичење - смотра техничког стваралаштва под називом "Иновациони потенцијали младих".
Одржана је и Међународна конференција о иновацијама и интелектуалној својини под покровитељством Свjетске организације за интелектуалну својину (WIPO).
"Теслафест" је организовао Савез проналазача Војводине, а током тридеценије манифестација је прерасла у значајан привредни, научни и културнидогађај у земљи и региону, која афирмише иновације, проналазаштво и интелектуалну својину као важан фактор економског и технолошког развоја.
Савез иноватора РС је успјешно учествовао са 19 експоната које су представили ученици (41 ученик) 6 средњих школа с менторима (6 ментора) и представници Савеза (3 представника). Међународни жири је оцјенио да су радови ученика из информатике и аутоматике изузетно квалитетни, као и остали радови, тако да је укупно додјељено 10 плакета и 14 I и II награда.
Спонзор нашег учешћа на фестивалу ТЕСЛА ФЕСТ 2018 била је компанија ПРОИНТЕР Бања Лука.
Детаљни резултати и списак награђених експоната - радова и њихових аутора:
Р.б. |
Назив школе - осталих |
3латна плакета |
Сребрна плакета |
Бронзана плакета |
I награда |
II награда |
Остала признања |
1. |
Гимназија Бања Лука |
1 |
|
|
2 |
3 |
|
2. |
Техничка школа "Михајло Пупин" Бијељина |
1 |
|
|
2 |
|
Признање од Португалија |
3. |
Електротехничка школа Приједор |
1 |
|
|
1 |
1 |
Признање од Индије |
4. |
Тахнолошка школа Бања Лука |
|
1 |
|
1 |
2 |
|
5. |
СШЦ "Иво Андрић" Прњавор |
|
1 |
|
1 |
|
|
6. |
Гимназија Мркоњић Град |
|
1 |
|
1 |
|
|
7. |
Савез иноватора РС |
1 |
1 |
2 |
|
|
Признање од Португалије |
УКУПНО 24: |
4 |
4 |
2 |
8 |
6 |
|
А. Савез иноватора РС:
- РОТАЦИОНИ МОТОР ККРОМУС-ПРП тип MИЛAН 2003 и 2004 дуплeкс, Проф.др. Милан Ђудуровић, Приједор (ЗЛАТНА п.)
- ПРОПУСНИ МИКСЕР, Joжe Бeнкoвић, Бaњa Лукa (СРЕБРНА п)
- МОБИЛНИ ПИСОАР, Бојан Јањић, Приједор (БРОНЗАНА п.)
- ШТИПАЉКА ЗА КИШОБРАН, Ранко Комленац, Бaњa Лукa (БРОНЗАНА п.)
Б. Средње школе из РС (I-награда) и (II-награда):
- СОЛАРНА СУШАРА, Драгиша Пакушевски, Огњен Живковић, Радослав Вукић, Жарко Живанић и Михаел Маринковић - ЦСШ "Иво Андрић" Прњавор (I нaj рaд)
- РОБОТСКА РУКА, Алексадар Спасојевић, Техничка школа "Михајло Пупин" Бијељина (I). п.
- SMART CLOCK, Алексадар Спасојевић, Техничка школа "Михајло Пупин" Бијељина(I нaj рaд )
- МАГИЧНИ КЛАВИР, Омер Салкановић, Техничка школа "Михајло Пупин" Бијељина (I)
- УЛТРАЗВУЧНИ МЈЕРАЧ ВИСИНЕ, Гаврановић Огњен и Хрваћанин Мирослав, Електротехничка школа Приједор (I)
- УПРАВЉАЊЕ ХЛАЂЕЊЕМ ТРАНСФОРМАТОРА, Игор Радић и Ведран Босанчић, Електротехничка школа Приједор (II)
- ЦРНОБИЈЕЛА ШУМА 2, ЦРНОБИЈЕЛА ШУМА 4, Данка Кошћо, Технолошка школа Бања Лука (II)
- ЦРНОБИЈЕЛА ШУМА У БОЈИ 1, ЦРНОБИЈЕЛА ШУМА У БОЈИ 3, Николина Дроњак и Данка Кошћо, Технолошка школа Бања Лука (II).
- КАЛЕНДАР - ПИШИ БРИШИ (зидни), Данијела Глигорић и Адријана Ромањски, Технолошка школа Бања Лука (I)
- VEmusic, Ђорђе Јолџић, Игор Рачић, Леон Косић, Данило Јованић, Гимназија Бања Лука (I)
- Mail2go, Aнa Зрнић и Сoфиja Рoдић, Гимназија Бања Лука (II)
1- ПАМЕТНИ ПАРКИНГ, Рaсткo Зeљкoвић, Дрaгaн Ивaнoвић и Дaнилo Вукoвић, Гимназија Бања Лука (I)
- БРЗИРEЦEПТИ, Ђорђе Ристић и Лaзaр Tучић, Гимназија Бања Лука (II)
- VPL Scan, Joвaн Стoиљкoвић, Лaзaр Tучић, Ђoрђe Ристић, Гимназија Бања Лука (II)
- RealChem3D, Дејан Мандић, Филип Костић, Ивана Перић, Милан Мандић, Гимназија Мркоњић Град (I)
В. MEНTOРИ - посебна признања:
- Илија Голић, ЦСШ "Иво Андрић" Прњавор
- Макрин Жива, Техничка школа "Михајло Пупин" Бијељина
- Ненад Вукота, Електротехничка школа Приједор
- Горан Кнежевић, Електротехничка школа Приједор
- Слободан Рашић, Технолошка школа Бања Лука
- Жељко Грбић, Драган Рашета, Марина Мирковић, Николина Анчић, Татјана Вучић, Теодора Вујасин, Јован Стоиљковић, Мирна Катић, Жељко Џафић, Александар Келечевић ("Камп младих програмера") - Гимназија Бања Лука
- Наташа Рољић, Гимназија Мркоњић Град
ШКОЛЕ (рангиране по овом редосљеду):
- 1. Гимназија Бања Лука (златна п.)
- 2. Техничка школа "Михајло Пупин" Бијељина (златна п.)
- 3. Електротехничка школа Приједор (златна п.)
- 4. Технолошка школа Бања Лука (сребрна п.)
- 5. ЦСШ "Иво Андрић" Прњавор (сребрна п.)
- 6. Гимназија Мркоњић Град (сребрна п.)
У току дводневног учешћа на фестивалу извршене су посјете, већине учесника, Петроварадину и Народном музеју Београд, које су на посјетиоце оставиле посебан и незабораван утисак.
|